Kaliteli ve güncel içerikler girdiğim blog sayfam.

Tüp Bebek Nasıl Yapılır ve Tedavi Aşamaları Nelerdir?

Tüp bebek nasıl yapılır sorusuna gelmeden önce bu işlemin ne anlama geldiğini tanımlamakta yarar var. Kadınlardan ve erkeklerden alınan üreme hücrelerinin farklı bir yöntem kullanılarak bir araya getirilmesi işlemi tüp bebek olarak tanımlanmaktadır. Bir araya getirme işlemi laboratuar ortamında gerçekleşir. Eğer birleştirme işlemi sağlıklı şekilde sonuçlanırsa embriyolar anne rahmine aktarılır. Yani üreme böylece doğal yolla değil de farklı ortamda gerçekleşir. Kıbrıs’ta da dünyaca ünlü tüp bebek merkezleri bulunmaktadır ve tüp bebek tedavisi olmak isteyen çiftlerin ilk geldiği yer Kıbrıs’tır.

Tüp Bebeğe Kimler Başvuru Yapabilir?

Tüp bebeğe başvuru yapmak için en az 1 yıl boyunca çocuk yapmaya çalışmak ve uygun koşullara rağmen çocuk sahibi olamamak gerekir. Ayrıca kısırlık tedavisinde ilerleyen dönemlerdeki tedavilerden önce bu aşamadan geçilir. Eğer bu tüp bebek aşamasında hedefe ulaşılmazsa bir sonraki aşamaya geçilebilir.

Tüp Bebek Yapmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Karar verme aşamasında olan çiftlerin öncelikle normal şartlarda bebek yapma yöntemlerinin tamamını denemiş olmaları gerekir. Yani en doğru bebek yapma yolu doğal yöntemlerdir ve bazen psikolojik olarak bebek olmasını engelleyen durumlar olabilir. Bazen de fiziksel olarak farklı bir durum bunu engelleyebilir.   Dolayısıyla hastaneden doğal yollarla bebek yapılamadığının onaylanması şartı aranır.

Doktorlar sorunun kaynağını bularak tüp bebek için zemin uygunluğuna karar verirler. Daha sonraki aşamada da çiftlerden hangisinin çocuk yapmaya engel olduğu tespit edilmelidir. Erkek ya da kadından kaynaklanan sorun olabilir.

Tüp Bebek Aşamaları

Tüp bebek aşamaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Kadın yumurtalıkları uyarılır. Bu işlemin amacı folikül geliştirilmesinin sağlanmasıdır. Bu uyarılma süreci 8-14 gün arasında sürmektedir.
  • Uyarılan yumurtalar ikinci aşamada HCG hormonuyla tetiklenir ve olgunlaşması sağlanır. Daha sonra 34-36 saat arasında yumurtalar toplanır. Toplanma işlemi hastanın yumurtalıklarına özel bir iğne ile girilerek yapılmaktadır. foliküllerin aspire edilmesi sonrasında alım olur.
  • Toplama sonrasında embriyologlar, folikül sıvısını inceler ve de toplam yumurta sayısı bu şekilde belirlenir.
  • Toplama işleminin yapıldığı aynı gün erkekten sperm alır. Alınan spermlerden ayrıştırma işlemi yapılır ve en iyi olanları seçilir.
  • Sonraki aşamada yumurta olgunluğu değerlendirilecektir. “Metafaz 2” dönemindeki yumurtalar döllenebilir haldedir.

Kaynaklar

http://cyprustupbebek.com/

Post a Comment

Your email is kept private. Required fields are marked *