Kaliteli ve güncel içerikler girdiğim blog sayfam.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Öncelikle SEO uyumlu makale yazarken, yazmakta olduğunuz metnin içeriği SEO çalışmalarının en önemli kısımlarından biridir. Özellikle sosyal medyanın da gün geçtikçe büyümesi bu gibi ortamlar da paylaşımların çoğalması ile içeriğin önemi daha da arttı. Ancak Google her içeriğe değer vermiyor. Bunun bir sonucu olarak insanlar SEO uyumlu makale nasıl yazılır sorusuna cevap aramaya başladı.

SEO uyumlu makale yazabilmek için Google’ın bu konu da belirlediği kurallara uymak gerekir. Şayet bu sınırların dışına çıkılması sitelerin Google sıralamasını kötü etkileyecek ve düşüşler görülecektir.  Makalelerini doğru yazabilmenin ilk koşulu anahtar kelimeleri doğru tespit edebilmektir. Makalenizi yalnızca anahtar kelimeler ile doldurursanız sıralamanız yine etkilenecektir. Kullanacağınız anahtar kelimelerin, metnin tümüne oranı %2 – %4  arası olmalıdır. Peki dikkat edilmesi gereken başka neler var diye soruyorsanız gelin beraber inceleyelim.

İlk önemli konu içeriğin başlığı ve açıklama bölümüdür. Yazacağımız içeriğe bir başlık seçerken mutlaka anahtar kelimeleri içermesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra SEO uyumlu makale başlıkları yetmiş karekteri geçmemelidir. İkinci ve en önemli konumuz ise metnin içeriğidir. İçeriğin içerisine anahtar kelimeler serpiştirilmelidir. Bunun yanı sıra mutlaka cümlenin son paragrafında anahtar kelimelere yer verilmelidir.

Bunların yanı sıra sitelerinizde içerik olarak başka sitelerin yazılarını da paylaşabilirsiniz neredeyse bunu hiç önermesem de kaynak belirterek bunu yapabilirsiniz ama bence başka siteleri sadece fikir edinmek ve rakipleriniz hangi konuları yazmış görmek için takip edin.

Bunların yanı sıra Google her içeriği değerli kabul etmemektedir. Google algoritmasının içeriğinizi değerli kabul etmesini istiyorsanız içeriğinizin minimum üç yüz kelime olması gerekmektedir. Hatta üç yüz altı yüz kelime arasında olması sizin yararınıza olacaktır. Ziyaretçiler metnin tümünü okumayacak gibi bir düşünceniz olursa ziyaretçilerinizi sitenin içinde tutabilmek için resim veya video da ekleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra metnin ortalarında ziyaretçilerin bilmediği bir konudan bahsederek o konu hakkında ki makalelere link verebilirsiniz.  Ayrıca SEO uyumlu makale yazarken görsellikte önemlidir. Okuyucuların gözünü yoran yazı fontlarını tercih etmemelisiniz. Mümkünse Türkçe karakterleri destekleyen fontları seçin ve yazılarınızı paragraflara bölmeye çalışın. Her bir konu başlığı için ayrı paragraf SEO uyumlu makale yazıların da görülmesi gereken bir özelliktir.

Özetlememiz gerekirse SEO uyumlu makale  yazarken ilk olarak başlığa dikkat etmemiz gerekmektedir. Başlık sonrası ilk ve son paragrafta meta kelimeler yer almalı metnin içine de ortalama yüzde üç olacak şekilde serpiştirilmelidir ve içeriğiniz tamamen özgün olmalı yanı sıra paragraflara bölmeyi unutmamalısınız. Ayrıca içeriklerimizi hazırlarken Google Trends ve Google keyword planner’dan da yararlanmalıyız.

SEO uyumlu makaleleri sizler de belirtmiş olduğumuz adımları uygulayarak çok basit bir şekilde yazabilirsiniz. Ayrıca unutmamanız gereken bir şey ekleyecek olursam eğer bu yazacağınız makaleleri iki üç gün yazıp yükledikten sonra yükselmeyi beklemeyin. SEO uyumlu makale yazarken bunu uzun bir süre devam ettirip sitenizin gelişimi için bu çalışmaları tekrarlamalısınız. Çünkü siz birinci sıraya yerleştikten sonra durursanız rakipleriniz bunu fırsat bilip çalışmalarını hızlandırabilir ve sizi koltuğunuzdan edebilirler. SEO çalışmaları hiçbir zaman sonlanmaz aksine yoğun bir çaba sarf etmek gerekir şekilde devam eder. Çünkü teknolojinin gelişimi ile rakipler de gelişmektedir.

SEO uyumlu makale nasıl yazılır ve arama motoru optimizasyonu danışmanlığı ile ilgili hizmet almak istiyorsanız da www.seoizmir.net sitesini tavsiye edebilirim.

Post a Comment

Your email is kept private. Required fields are marked *