Kaliteli ve güncel içerikler girdiğim blog sayfam.

Köpek Tasması Neden Almalıyız?

Köpeğinizin güvenliği açısından tasmalar oldukça önemlidir. Köpeklerin beden yapısı ve eğitim düzeyine göre tasma seçimi de farklılık gösterecektir. Her köpek cinsine göre farklı şekilde ve kalınlıkta tasmalar üretilmektedir. Kısa boynu olan köpeklere takılan kalın tasmalar yanlış olacak ve köpeğinizin nefes almasını zorlaştıracaktır. Bu sebeple kalın boyunlu ve kısa boyunlu bir köpek ırkından olan köpeğiniz var ise ince bir tasma tercih etmeniz gerekecektir. İnce ve uzun boyunlu bir ırktan gelen köpeğiniz var ise tasma tercihinizi kalın olanlardan yapmanız gerekecektir. Bu tipte bir köpeğiniz varsa köpek tasması alırken dikkat etmeniz gerekenler arasında gövde destekli bir tasma olması vardır. Köpeğinize zarar verecek, tüylerini ve derisini tahriş edecek malzemelerden üretilen köpek tasmalarını tercih etmekten uzak durmalısınız.

Bazı köpeklerde gezme esnasında çekme huyu vardır. Eğer sizin can dostunuzda da böyle bir huy var ise köpek tasmanızı seçerken boyun tasmalarından uzak durmak gerekir. Göğüs tasmaları, her köpek cinsi için en sağlıklı olan seçim olacaktır. Köpeğinizin boynundan geçirerek ön bacakların arkasından gövdeyi destekleyecek şekilde olan tasmalar, can dostunuzun fizyolojik açıdan zarar görmesini engelleyecektir. Özellikle atlama huyu olan ince boyuna sahip bir köpeğiniz varsa, gez esnasından ani hareketler boynuna zarar verecektir. Bu sebeple her boyut ve her ırk için çeşitli boyutlarda olan göğüs tasmalarını tercih etmek yerinde bir karar olacaktır. Boyun tasmaları sadece evde ve bahçedeyken köpeğinizin ismini asacağınız türden tasmalardır. Yürüyüş için uygun değildir.

Yeni doğan bir köpek sahiplendiyseniz veya köpeğiniz yeni doğum yaptı ise yavru köpeğinizin boynunda devamlı olarak isminin yazılı olduğu bir tasma bulundurun. Ev ortamında kullanılan kayışsız köpek tasmaları zamanla yavru köpeğinizin boynunu sıkmaya başlar. Bu sebeple hemen her gün yavru köpeğinizin boynu ile tasma arasındaki mesafe ölçülmelidir. Küçük geldiği anlaşılan tasma değiştirilmelidir.

Yavru veya yetişkin bütün köpeklerde isim etiketi bulunan köpek tasması kullanılması gerekir. Özellikle yeni sahiplenilen yavru köpekler alışana kadar sık sık ortadan kaybolur. Büyük köpeklerde ise oyun oynamak sebebiyle ortadan kaybolma ihtimali bulunur. Kaybolan veya gözden kaybolan köpeklerin kolaylıkla bulunması için çeşitli şekillerde üretilen köpek taşmalarına mutlaka isimlerinin yazılması gerekir. Ev içerisinde kaybolan küçük dostunuzun kolay bulmak için de tasmasının ucuna küçük ziller takılabilir. Böylece hareket ettiği taktirde köpeğinizi saklandığı yerden kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Tasmalar köpeğinizin kimliği anlamına gelir.

Köpeğiniz daha küçücük bir yavruyken tasma eğitimine başlamak gerekir. Köpekler yavru iken tasma eğitimini almaları birkaç gün sürer. Ancak yaşları büyüdükçe tasmayı kabul etmeleri daha uzun zaman almaktadır. Tasma eğitimini erken başlatmanız, köpeğinizi eğittiğiniz diğer konularda da size yardımcı olacaktır. Örneğin yürüyüş ve tuvalet eğitimi esnasında da tasma eğitimi kullanılabilir. Tasmaya alıştırma aşamasında tasma kayışı kullanmak doğru olmaz. Çünkü köpeğiniz hareket edip sağa sola atıldıkça kayışı fark eder ve onu tehdit olarak algılar. Bu sebeple tasma eğitimine başlarken kayış kullanılmaz.

Köpeklerin eğitimi için kullanılan tasmalar, normal köpek tasmalarından farklıdır. Dikenli veya çivili olan eğitim tasmaları köpeklerin eğitimi için kullanılan bir çeşit tasmadır. Bu özel tasmalar sadece özel köpekler için kullanılır. Köpeğin canını yakmamak için dikenli veya çivili tasmaların dikenleri dış tarafa doğru olacak şekilde köpeğin boynuna takılmalıdır. Eğitim tasmaları kullanılırken zincir kullanmak kaçınmalı, normal tasma kayışı tercih edilmelidir.

Köpeğiniz belirli bir yaşa geldiği zaman dışarıya çıkmak için uygun hale gelir. Bu esnada dışarı için uygun tasma eğitimini köpeğinize vermeniz gerekir. Bunun için öncelikle kayışsız boyun tasması kullanmak gerekir. Gezinti süresince köpeğinizin yanınızdan ayrılmasını engellemek için köpeğinizin sevdiği mamaları ödül olarak kullanabilirsiniz. 

Kaynakhttps://www.petbesinleri.com.tr/

Post a Comment

Your email is kept private. Required fields are marked *